You are currently viewing 5 грудня – Всесвітній день ґрунту
  • Запис опубліковано:05.12.2023

Щорічно 5 грудня в системі міжнародних днів ООН відзначається Всесвітній день ґрунтів (World Soil Day) за підтримки продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Уперше з ініціативою введення Всесвітнього дня ґрунтів виступив Міжнародний союз ґрунтознавства (IUSS) в 2002 році. Проте тільки в грудні 2013 року на 68-ій Генеральній Асамблеї ООН 5 грудня було офіційно проголошено Всесвітнім днем ґрунтів. Це свято покликано привернути увагу до важливості ґрунтів, як одного з найважливіших компонентів продовольчої безпеки та здоров’я екосистеми.

Ґрунти є основою сільського господарства. Вони забезпечують життєво необхідні екосистемні функції і є основним засобом виробництва продуктів харчування, кормів, палива, природного волокна і лікарських засобів, що мають важливе значення для забезпечення добробуту людини.

У ВСП «Аграрно-економічний фаховий коледж Полтавського державного аграрного університету» напередодні 5 грудня відбулася гостьова лекція для здобувачів освіти 2 та 3 курсу спеціальності 201 Агрономія з нагоди відзначення Всесвітнього дня ґрунтів.

Лектор – старший науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського – Світлана Кигим. Запрошена гостя познайомила здобувачів освіти з історією досліджень ґрунтів Полтавщини. Детально зупинилася на експедиції Василя Докучаєва до Полтавської губернії з метою вивчення ґрунтів та на результатах діяльності цієї експедиції (10-и верста карта ґрунтів губернії, багаті колекції ґрунтів, гірських порід, гербарій рослин).

Будь-хто з нас, ступаючи по землі, не часто замислюється про процеси, що відбуваються всередині цього колосального організму. Проте інтенсивне використання земельних ресурсів, ерозія ґрунтів, виснаження поживних речовин в ґрунтах та засолення, висихання і забруднення ґрунтів призводять до їх деградації. Всі ці явища поступово зумовлюють знищення біорізноманіття ґрунту та призводять до втрати його функцій.

Сьогодні всім нам потрібно зосередитись на захисті наших ґрунтів, поки цей процес не став незворотнім. Стійке управління земельними ресурсами за типом ґрунту та способом його використання – основа продовольчої безпеки та нашого життя. Ми всі можемо зіграти свою позитивну роль у цьому і наша місія – #зберегтиґрунтживим!

Публікацію підготувала Оксана Шовкова

Залишити відповідь