Ви зараз переглядаєте «Тризуб – символ сили, єдності та нескореності України»
  • Запис опубліковано:19.02.2025

Згідно зі статтею 20 Конституції України, державними символами України є Державний Прапор, Державний Герб та Державний Гімн.

Напередодні Дня Державного Герба України, який наша держава святкує 19 лютого, в групі 11т (ОПП «Виробництво і переробка продукції рослинництва» та «Зелене будівництво і садово-паркове господарство») куратор Оксана Орихівська провела виховну годину на тему «Тризуб – символ сили, єдності та нескореності України».

Малим гербом України офіційно визнано золотий Тризуб на синьому щиті, який став невід’ємною частиною української самобутності. Тризуб має понад тисячолітню історію і є одним із найголовніших символів української державності, що несе в собі дух національної єдності. Його використовували князі Київської Русі з династії Рюриковичів, зокрема Володимир Великий. Археологи знаходять зображення цього знака на монетах, печатках, кераміці та настінних розписах давнього періоду. Протягом століть форма Тризуба зазнавала змін, що відображало особливості кожної епохи.

У 1918 році Тризуб був затверджений як державний герб Української Народної Республіки (УНР) за ініціативи Михайла Грушевського. Під час радянського періоду його використання було заборонене, а людей, які його застосовували, жорстко переслідували. Лише після відновлення незалежності України в 1991 році він знову став офіційним державним символом.

Існує багато трактувань значення Тризуба. Дехто бачить у ньому слово «воля», що символізує незалежність і свободу українського народу. Інші вважають його відображенням єдності минулого, теперішнього і майбутнього України. Незмінним залишається те, що цей знак уособлює силу, нескореність та єдність нації.

Питання його створення залишається відкритим. Протягом років проводилися конкурси на кращий його ескіз, але жоден із запропонованих варіантів не був остаточно затверджений. Противники Великого Герба стверджують, що Тризуб самодостатній і не потребує доповнень. Він вписується в сучасну мінімалістичну естетику та є одним із найбільш впізнаваних гербів у світі поряд із символами Швейцарії та Японії. До того ж, складні герби більше характерні для імперій і федерацій, а Україна є унітарною державою.

Сьогодні зображення Тризуба можна зустріти не лише на офіційних документах та державних установах, а й у культурному та побутовому житті українців. Він широко використовується в мистецтві, ювелірних виробах, вишивці, сувенірній продукції, а також у вигляді татуювань.

Тризуб залишається незмінним символом України, що втілює її історичну спадщину, національну ідентичність та прагнення до свободи. Його значення виходить далеко за межі офіційної символіки – він об’єднує українців усього світу. Незалежно від майбутніх рішень щодо Великого Герба, Тризуб завжди буде знаком нашої нескореності, волі та єдності.

Публікацію підготувала Оксана Орихівська