Договір про Європейський Союз набув чинності 1 листопада 1993 року. В даний час ЄС – це держави Європи, об’єднані на основі загальнолюдських і демократичних цінностей задля досягнення стабільності, миру та процвітання. Євросоюз є найбільшим на планеті економічним блоком. Коло золотих зірок на прапорі ЄС символізує солідарність і гармонію між народами Європи. Кількість зірок не пов’язана з кількістю держав-членів ЄС. Цифра «дванадцять» традиційно вважається символом досконалості, повноти і єдності. З цієї причини прапор залишається незмінним незалежно від розширень Європейського союзу.
Членом Євросоюзу має право стати будь-яка європейська держава, що дотримується демократичних принципів суспільного устрою: «принципи свободи, демократії, пошани прав людини і основних свобод, а також принцип правової держави» (ст. 6, ст. 49 Договору про Європейський Союз). Для вступу до складу ЄС необхідна наявність в країні досить високого рівня економічного розвитку, порівнянного з середніми показниками ЄС, і здійснення правової реформи з тим, аби завчасно привести внутрішнє законодавство держави-кандидата у відповідність з нормами права.
Угода про асоціацію України з ЄС була ініційована у 2012 році, але український уряд припинив підготовку до її підписання під час президентства проросійського політика Віктора Януковича. Тодішній глава держави взяв участь у саміті ЄС у Вільнюсі 28 – 29 листопада 2013 року і не підписав Угоди про асоціацію. Рішення відмовитися від підписання угоди стало приводом для початку Євромайдану і, в підсумку, призвело до усунення Януковича та його уряду від влади після Революції Гідності в лютому 2014 року. 21 лютого 2019 року стратегічний курс України на набуття членства в ЄС та в НАТО було закріплено у Основному Законі: Україна прагне повної інтеграції та вступу до ЄС. Україна межує з чотирма членами ЄС: Угорщиною, Польщею, Словаччиною та Румунією.
24 лютого 2022 року почалося повномасштабне російське вторгнення в Україну. 28 лютого 2022 року Україна подала заявку на вступ до ЄС. Європарламент, Єврокомісія та Європейська рада підтримали Українську заявку і 23 червня 2022 року Україна отримала статус кандидата у члени ЄС.
Публікацію підготував Сергій Гончар