В Україні цей день встановлено «…з метою всенародного вшанування пам’яті синів і дочок українського народу, полеглих під час […] війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…», згідно з Указом Президента України «Про День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні» від 17 листопада 2000 року.
Щорічно 22 червня кожен українець згадує трагічну долю свого роду та важку участь своїх дідів та прадідів. Саме 22 червня 1941 року розпочалася нова фаза Другої світової війни на території сучасної України та деяких інших країн.
Цього дня вшановуються всі ті, хто загинув у результаті тих страшних і жорстоких бойових дій. За даними істориків, Україна зазнала найбільших втрат – загинуло близько 20% наших земляків: 5 мільйонів українських військових, 5 мільйонів мирних жителів. Ще 2 мільйони стали примусовими гастарбайтерами у нацистській Німеччині.
Але День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни – це не тільки скорбота за тими людьми, які постраждали від рук нацистів. Вшановуються також і ті, хто втратив життя та свободу внаслідок репресій з боку тоталітарного режиму Радянського Союзу.
Публікацію підготували Петро Климко та Сергій Гончар