14 лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день дарування книги (International Book Giving Day). Це свято з’явилося у 2012 році та покликане об’єднати всіх книголюбів.
Читання є одним з найскладніших завдань для мозку. А що складніші завдання ми перед ним ставимо, то менше відпочинку він має, а отже – то ліпші наші розумові здібності й пам’ять. Щоразу, коли ви читаєте, створюються нові синапси, які дозволяють зберігати більше спогадів, а отже, підтримувати гостроту пам’яті.
Читання має особливий вплив на наш мозок. Як стверджують вчені, з кожним новим досвідом, новим враженням, новою емоцією, а значить і новою книжкою, – ми стаємо іншими людьми з новими нейронними структурами та зв’язками, з новими знаннями.
Вам, мабуть, траплялося читати. У такому разі ви залучали навички аналітичного та критичного мислення, взявши до уваги відомі вам подробиці. Розвиваються ці навички і тоді, коли ви намагаєтеся оцінити сюжет, проблематику, чи добре написана книжка, чи добре пропрацьовані її герої, чи немає якихось сюжетних «провисань». Навички критичного мислення стануть вам у пригоді під час ухвалення важливих щоденних рішень.
Нині – епоха «клікових» технологій і це підвищує рівень стресу. Читання дозволяє поставити життя «на паузу» й свідомо прожити те, що ми читаємо. При цьому, під час читання вся наша увага зосереджується на написаній історії, а світ довкола перестає існувати. Це може суттєво вплинути на концентрацію під час робочого дня. Спробуйте!
На відміну від кіно, ігор та іншого візуального контенту, книжки не дають готових картинок, а навпаки – стимулюють нашу уяву працювати самостійно. Тобто разом з уявою читання розвиває і креативне мислення.
Книжки дозволяють відчути те, що ми ніколи не відчували, або пережити схожий з реальним досвід. Оскільки мозок однаково сприймає реальність та вигадку, ми здатні так глибоко й емоційно переживати прочитане, немов це відбувається з нами.
Читання розвиває емпатію, а отже ми стаємо здатними краще реагувати на емоційні потреби як інших, так і власні.
Читання – найефективніший спосіб подолати стрес та розслабитися, зокрема достатньо шести хвилин читання, щоби знизити рівень стресу більш ніж на 68%.
Учасники дослідження, які дивилися телевізор понад дві години щовечора, почувалися більш пригніченими, напруженими та мали вищий рівень тривоги, ніж ті, хто дивився менше. У стресовому стані, навпаки, читання книжок було названо одним із найефективніших немедикаментозних способів лікування депресії.
При написанні статті використані матеріали інтерв’ю доктора Роберта П. Фрідленда в «USA Today», дослідження Університетів Еморі Сассекса і Толедо, матеріали журналу «Science», публікацію в газеті «The Telegraph». дослідження доктора Девіда Льюїса.
Публікацію підготував Дмитро Калашник