Ви зараз переглядаєте Річниця бою під Крутами
  • Запис опубліковано:29.01.2024

Крути – символ боротьби за незалежність України у ХХ і ХХІ століттях.

Подвиг крутянців став прикладом для захисників України в сучасній російсько-українській війні. У Крутах вирішувалася доля молодої української держави. Кілька сотень відважних юнаків та чоловіків зробили свій вибір – виступили проти російської військової агресії, стали на захист України.

Участь у бою брали чотири сотні 1-ї Київської юнацької школи імені Богдана Хмельницького та 1-ша сотня Студентського куреня Січових стрільців (разом понад 500 воїнів і 20 старшин). На озброєнні вони мали 16 кулеметів і саморобний бронепоїзд – звичайна артилерійська гармата, встановлена на залізничній платформі, гвинтівки. Завдяки вигідній позиції і героїзму українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском ворога українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців – заблукали в темряві й повернулися до станції Крути, яка вже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили.

Під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 українських оборонців. У березні 1918 року після визволення від російсько-більшовицьких окупантів тіла загиблих були перепоховані в Києві. Завдяки звитязі та сміливості українських вояків ворожий наступ більшовиків на Київ був зупинений на кілька днів і дав змогу підписати Українській Народній Республіці і країнам Четверного союзу Брестський мирний договір. Більшовицьким окупаційним військам на початку лютого 1918 р. вдалося захопити Київ. Але вже 1 березня 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ – відповідно до Брестського договору – українці визволили від більшовиків Київ, а у квітні – майже всю Україну. Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.

Щира вдячність усім, хто нині виборює нашу перемогу, право жити у вільній країні на своїй землі.

Публікацію підготувала Тетяна Матвієнко

Залишити відповідь