Ви зараз переглядаєте День запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів
  • Запис опубліковано:06.11.2023

6 листопада 2023 року відзначають Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів. Цей міжнародний день встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 5 листопада 2001 року.

Він заснований з метою привернення уваги до екологічних наслідків війни. Війна – це кров, смерть, зруйновані долі та знедолені сім’ї. Також – це знищене навколишнє середовище. Війна може протягом лічених хвилин знищити те, що іноді було створено цілими поколіннями.

Сьогодні для України ця дата має особливе та важливе значення. Наша держава безпосередньо зіткнулася з цією проблемою. Значні території в зоні проведення бойових дій отримали катастрофічну шкоду, стан довкілля серйозно постраждав. Країна-агресор, як варвар, знищує усе, вчиняючи справжній екоцид, і, навіть, не усвідомлюючи, що навколишнє середовище не визнає кордонів.

Екоцид часто називають мовчазною жертвою війни. Спалені промислові об’єкти, ліси, забруднені мінами і снарядами ґрунти, затоплені вугільні шахти, підірвані споруди, загиблі тварини й знищені рослини – справа рук і зброї російських окупантів. Все це порушує право на безпечне для життя та здоров’я довкілля не лише громадян України, а й всього людства. Це виклик, відповідати на який має не лише наша держава, а й увесь цивілізований світ.

За підрахунками Кабінету міністрів України, станом на 20 жовтня 2023 року загальні економічні збитки навколишньому середовищу, завдані внаслідок російської агресії, вже перевищують суму в 2 трильйони гривень. Без води опинилися зрошувальні системи сільськогосподарських угідь, на яких вирощувалося близько 2 млн тонн зерна на рік. Це 70% від експортованого Україною зерна до Африки у 2022 році.

Воєнні дії в рази пришвидшують зміни клімату, оскільки викиди парникових газів зростають в десятки разів, що сприяє підвищенню рівня глобальної температури в світі. Більше того, лісові пожежі призводять до зниження здатності поглинання лісами та торфовищами парникових газів.

На сьогоднішній день людство повинно усвідомити, що збитки, які завдаються навколишньому середовищу під час збройних конфліктів, ще довго позначаються на стані екосистем та природних ресурсів і часто виходять за межі національних територій та терміну життя одного покоління людей.

Пам’ятаймо, що лише разом ми зможемо зробити довкілля чистішим, адже наше майбутнє залежить саме від нас!

Публікацію підготувала Мельниченко Вікторія

Залишити відповідь