16 грудня 2024 року здобувачі освіти групи 41м (ОПП «Організація виробництва») разом з куратором Вікторією Галушкою на інформаційній годині розглянули питання становлення гендерної рівності в Україні.
Ставлення до жінки є вагомим показником рівня культури суспільства. Наші предки надзвичайно шанували жіноче божество Матір Сва Слава, а також жіноче божество Панна-Сонце. Традиційна роль жінки в Україні – це жінка-мати, жінка-берегиня, а також жінка-громадський і політичний діяч (діяльність великої княгині Ольги). На при кінці IX – початку XIVстоліть статус жінки у цивільно-правових відносинах у давньоруському праві був набагато вищим, ніж, наприклад, в римському чи давньо-германському праві.
За доби козаччини жінку часто змальовували в образі матері, Богородиці, сестри, дружини. Жінка-козачка мала право виступати в суді, висловлювати власну думку, управляти монастирем, розпоряджатися власним майном, робити вільний вибір нареченого, розлучатися, мала талант до військової справи. Конкретно юридичне закріплення гендерної рівності в державному управлінні знаходить своє відображення у Конституції Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР. Жінки Західноукраїнської Народної Республіки мали право обиратися у парламент, займали владні та судові посади, були вояками Галицької армії. Після Злуки УНР та ЗУНР було створено Об’єднану українську жіночу організацію, яка долучилася до міжнародного жіночого Руху. В умовах сьогодення серед військових, які захищають Україну від російських окупантів, велику частину становлять жінки, також неоціненна роль жінок-волонтерів. Українські жінки відіграють значну роль у сферах економіки, бізнесу, права, культури та освіти.
За звітом Global Gender Gap Report 2023 року Україна посіла 66 місце в рейтингу зі 146 країн (чим вище місце, тим менший ґендерний розрив). Найгірша ситуація в Україні з політичним представництвом (тобто, участю жінок в ухваленні рішень), відтак подолання розриву саме в цій сфері має бути серед пріоритетів подолання ґендерної нерівності.
Прагнення до гендерної рівності потрібне не тільки для гармонії в суспільстві, реалізації потенціалу всіх людей незалежно від статі, а ще це дає великі можливості економічного розвитку країни.
Публікацію підготувала Вікторія Галушка