You are currently viewing 19 грудня – День вічнозелених рослин
  • Запис опубліковано:19.12.2023

19 грудня відзначається День вічнозелених рослин. Цей день має на меті підвищити обізнаність людей про важливість збереження вічнозелених рослин. Адже вони можуть бути зеленими впродовж року і милувати око всіма відтінками зеленого кольору, який впливає на людину заспокійливо.

Людина здавна використовує рослини для озеленення парків, скверів, вулиць та присадибних ділянок. До вічнозелених рослин належать хвойні, кактуси, чагарники (лавровишня, самшит), квітучі рододендрони та вереси, юкки і магонії, а ще багато-багато тропічних рослин, що живуть на наших з вами підвіконнях.

Хвойні відіграють велику роль в утворенні ландшафтів Землі. Майже 95% лісів земної кулі складаються або лише з хвойних або є мішаними. Практичне значення сучасних хвойних дуже велике. Вони дають цінну деревину, що має широке і практичне застосування. Деревина хвойних – цінна сировинна для хімічної промисловості. З неї добувають скипидар, метиловий і етиловий спирт, оцтову кислоту, дубильні речовини, камфору, ацетон і багато інших продуктів, що йдуть на виготовлення різних предметів господарського культурного і побутового призначення.

Більшість хвойних є також декоративними рослинами, що використовуються в парковому будівництві, для озеленення населених пунктів. До найбільш поширених хвойних, які мають високі географічні ареали відносяться сосна, ялина або смерека, ялиця, ялівець. Відносно вузькими географічними ареалами характеризуються: псевдотсуга, тсуга, туя, кедр, тис.

У флорі України налічується близько 13 видів сосни (всього близько 120 видів). Найбільш відомі з них – сосна звичайна, сосна гірська, сосна кримська (Палласа), сосна Банкса, сосна сибірська, сосна Веймутова тощо. Сосна звичайна займає майже третину лісів України. Її називають перлиною лісу. Це вічнозелене, довговічне дерево витримує температуру повітря до мінус 65 градусів, доживає до 500-600 років. Сосна дуже чутливий індикатор чистоти повітря. Якщо дерево чахне, це означає, що в повітрі дуже багато отруйних речовин, якщо жовтіє хвоя – підвищена радіоактивність. Рід хвойних Abies (ялиця) налічує близько 40 видів.

В Україні є один вид, а як декоративні дерева вирощують близько 20 видів. Ялиці стрункі, красиві, могутні дерева. Висота їх може досягати до 60-100 м., вік – до 700 років.  З деревини виготовляють папір та віскозу, з кори – смолу, з молодих гілок ялицеву олію, яка застосовується в медицині і мікроскопічній техніці, з неї одержують штучну медичну камфору.

Український народ завжди був спостережливий до життя дерев. Проникаючи в таємниці рослинного світу, наші предки одухотворювали життя зелених красунь. До дерев ставилися як до живих істот. Багато таємничого і надзвичайного таїть в собі світ дерев.

Відвар із кедрових гілок давали пити вівцям, щоб відігнати від них нечисту силу. Ялівець теж був помічний у боротьбі з нечистю, бо він має силу виганяти з будинку злих духів і охороняти від чарів та обмов. У старовину, коли селяни працювали в лісі, вони залишали спати малих дітей під кущами ялівцю, вважаючи цю місцину безпечною. Є повір’я, що гілка ялини під ліжком врятує від блискавки.

Ми всі сьогодні несемо відповідальність за природу перед нащадками. Тому потрібно зберігати, охороняти та збільшувати лісові багатства.

Публікацію підготувала Тетяна Ткаченко

 

Залишити відповідь