Бабин Яр — урочище на північно-західній околиці Києва. Це місце пам`яті та некрополь, де близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених були розстріляні нацистами у 1941-1943 роках. Трагедія стала символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей. Розстріли в урочищі розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до столиці України – Києва 19 вересня 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації міста. Нацистська операція в Бабиному Яру 29–30 вересня 1941 року стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва та околиць. В німецьких донесеннях цю операцію назвали «гросакцією» («великою акцією»).
Коли почалася Друга світова війна, то при німецьких групах армій були створені так звані айнзатцгрупи. Їхня функція полягала в тому, що вони йшли слідом за німецькими військами і підтримувати порядок на окупованих територіях та зачищати ці території від «небажаних» категорій населення. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші «бабині яри» – місця нацистських розстрілів військовополонених, в’язнів концтаборів, порушників комендантської години, цивільних громадян, які рятували євреїв та інших жертв.
На даний час в Україні – війна. Рашисти навіть риторику запозичують у нацистів, заявляючи про «розв’язання українського питання», подібно до гітлерівського «розв’язання єврейського питання».
Збереження пам’яті про події, пов’язані із трагедією Бабиного Яру, є дуже важливим, адже це важка незагоєна рана Другої світової війни в історії України, яку ми маємо пам’ятати, щоб не допустити її повторення.
Тематичним інформаційним ресурсом Українського інституту національної пам’яті та Громадського комітету «Бабин Яр» є веб-сторінка «Бабин Яр: людина, влада, історія». Ресурс містить архівні документи, кінохроніку, наукові статті, присвячені історії Бабиного Яру. Також пропонуються матеріали інтерактивної виставки «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії».
Публікацію підготував Сергій Гончар