You are currently viewing 90-ті роковини Голодомору
  • Запис опубліковано:26.11.2022
Щороку в четверту суботу листопада в нашій країні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів (1921–1923, 1932-1933, 1946–1947) в Україні.  У 2022-му році пам’ятна дата припадає на 26 листопада.
Наймасштабнішим  був Голодомор 1932-1933 років, визнаний в Україні геноцидом на законодавчому рівні і в судовому порядку.
Основною причиною  голоду історики називають репресивну політику хлібозаготівлі, яку проводила радянська влада, намагаючись у такий спосіб остаточно ліквідувати спротив комуністичному режиму з боку українців.
Від Голодомору 1932-1933 років в Україні померло щонайменше 3,9 мільйона людей. Саме цю цифру вважають найбільш науково доведеною, хоча дослідники й досі сперечаються щодо точної кількості жертв Голодомору, зокрема Інститут національної пам’яті припускає, що загиблих в Україні близько семи мільйонів. Ускладнюють підрахунки певні історичні обставини: на місцях забороняли фіксувати реальну кількість смертей, існувала заборона записувати причину смерті як “голод”.
Найбільше загиблих від голоду було у сучасних Харківській, Полтавській, Київській,  Дніпропетровській, Сумській, Черкаській,  Вінницькій, Житомирській,  Одеській та Чернігівській областях.
Голоду зовсім не було на українських землях Галичини, Волині, Західного Поділля, Буковині та Закарпатті, які у 1932-1933 роках входили до складу Польщі, Румунії, Чехословаччини. Голод мало торкнувся Криму, який тоді належав до РСФСР.
Саме слово “ГОЛОДОМОР” вперше з’явилося в друкованих працях українських емігрантів у Канаді та США в 1978 році. У СРСР на той час історикам дозволяли лише говорити про “труднощі з продовольством”. Із вуст партійного високопосадовця слово “Голодомор” вперше прозвучало в грудні 1987 року: перший секретар ЦК КПРС Володимир Щербицький, виступаючи на урочистостях з нагоди 70-ліття УРСР, визнав факт голоду 1932-33 рр.
У 2006 році, за часів президента Віктора Ющенка, СБУ розсекретила понад 5 тисяч сторінок державних архівів про Голодомор.
Згодом у Києві звели музей Голодомору та меморіальний комплекс. В Україні ведеться Єдиний реєстр жертв Голодомору.
Голодомор як геноцид української нації, мав колосальні наслідки для українців, які відчутні в українському суспільстві на багатьох рівнях й дотепер — належне годування, запасання їжі, недовіра до влади, сприйняття власності, розчарування в уряді та пріоритет родинних потреб перед потребами громади.
Цього року Україна вшановує 90-ті роковини Голодомору-геноциду. Цю скорботну дату ми згадуємо сьогодні в реаліях нової боротьби за виживання української нації. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють, що українці повинні докласти всіх зусиль, щоб геноциди більше не повторювалися.
26 листопада о 16:00 долучіться до Загальнонаціональної хвилини мовчання, яка проходитиме під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!».

Залишити відповідь