You are currently viewing День визволення в`язнів концтаборів
  • Запис опубліковано:11.04.2023
11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме 11 квітня 1945 року в’язні концтабору у Бухенвальді почали інтернаціональне повстання проти гітлерівців.
Щорічно в цей день Україна разом з усім світом вклоняється людям, які пройшли крізь жахіття фашистських катівень. Біографії цих людей – це надлюдський біль, подальше їхнє життя після таких страждань назавжди пронизане його відголоском…
Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів.
Нацистська Німеччина вибудувала систему концтаборів, що отримали назву таборів смерті. З 1933 по 1945 рік через них пройшло близько 20 мільйонів осіб із 30 країн світу, із них близько 12 мільйонів загинули, при цьому кожен п’ятий в’язень був дитиною. Смерть в концтаборах була жахливою: до людей застосовувалось жорстоке катування та проводились  медичні досліди -здійснювались небезпечні експерименти над людьми-в’язнями. Проводилось відбраковування «непридатних» в газових камерах. У деяких лагерях крематорій димів цілодобово чорним густим димом. А потім прах людський розсівали по полях.
 
Над дітьми у концтаборах проводили особливі медичні досліди – спеціально заражали їх небезпечними хворобами, а потім вчилися їх лікувати. Прищеплювали трахому, тиф, малярію, флегмону, жовтуху, туберкульоз і інші хвороби.
Ув’язнені, над якими ставили ці експерименти, виживали вкрай рідко. Хід і результати кожного експерименту ретельно документували. Лікарі досліджували тіла й описували причини смерті, робили висновки, які органи особливо вразливі. До слова, досліди нацистів над живими людьми згодом стали основою багатьох медичних відкриттів XX століття. Та про цей факт рідко згадують, оскільки він звучить як своєрідне виправдання голокосту. Проводили експерименти із ушкодженнями голови, із заморожуванням. Досліджували у барокамерах, про що залишилися жахливі фотографії, які робилися для того, аби вловити реакцію людини на різку зміну тиску. У Равенсбрюке на жінках-ув’язнених, здебільшого молодих польках, проводилися псевдомедичні досліди, які полягали у вирізанні частини кісток ніг.
У Дахау «лікарі» та «вчені» СС проводили медичні експерименти над сотнями людей, яких використовували як морських свинок. У Дахау загинули 32099 в’язнів.
На воротах Освенціма було написано: «Arbeit macht frei», що означає ” Праця звільняє “. Тут також були слова «Jedem das Seine». У перекладі – ” Кожному – своє “.
На Нюрнберзькому процесі у 1946 році міжнародний трибунал визнав, що ув’язнення в неволі мирних громадян іноземних держав, так само, як і використання в примусовому порядку їхньої праці в інтересах Німеччини, є не тільки військовим злочином, а злочином проти людства.
Після війни ці злочини розглядалися на Нюрнберзькому процесі над лікарями та стали поштовхом до розробки Нюрнберзького кодексу медичної етики. Нацистські лікарі в суді стверджували, що військова необхідність виправдовувала їхні експерименти, і порівнювали своїх жертв із побічним збитком від бомбардувань.
Найбільш масово, крім слов’ян, нацисти вбивали євреїв, яких із 1942 року почали звозити до Освенцима зі Східної та Центральної Європи.
Про систему концтаборів на території України можна дізнатися із цього матеріалу. Система німецьких концтаборів – Diasporiana
 
Публікацію підготував Дмитро Калашник

Залишити відповідь