7 вересня відзначається Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба (International Day of Clean Air for blue skies), прийнятий резолюцією Генеральної Асамблеї ООН в 2019 році. Цей день підкреслює важливість підвищення обізнаності громадськості на всіх рівнях, сприяння діям щодо поліпшення якості повітря.
Забруднення атмосферного повітря є причиною загострення багатьох респіраторних захворювань, кардіологічних та інших хвороб, від яких щороку помирають мільйони людей. Аналіз статистичних даних показав, що Україна входить в десятку країн з найвищим рівнем смертності від хвороб, пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря.
Деякі забруднювачі повітря, такі як вуглець, метан і приземний озон забруднюють атмосферу речовинами, що виявляють вплив на клімат, і, в значній мірі, є причиною смертності, пов’язаної із забрудненням повітря, а також впливають на сільськогосподарські культури і, відповідно, – на продовольчу безпеку, а скорочення їх обсягу має супутні вигоди для клімату.
Спалювання сухої рослинності також є однією з причин забруднення повітря.
Головною темою Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба можна вважати забезпечення потреб у чистому повітрі для кожного. Цього дня акцент робиться на пріоритетності потреби у безпечному та якісному стані повітря для людства. Важливими у світі також залишаються проблеми зміни клімату, збереження здоров’я людини і планети в цілому.
Можна стверджувати, що забруднення атмосферного повітря є глобальною екологічною, економічною і соціальною проблемою, яка впливає на здоров’я і якість життя населення.
Сьогодні людство ще має шанси на покращення ситуації за рахунок обмеження викидів від транспорту та промисловості, адже це найбільші «статті витрат» чистого повітря. Також на допомогу можуть прийти правильне міське планування, розробка та використання більш «чистих» технологій та пошуки альтернативних джерел енергії.
Найважливішою складовою успіху є глобальна співпраця у цьому напрямку, як на державному рівні, так і на людському. Завдання Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба полягає саме у заохоченні таких заходів.
Публікацію підготувала Ткаченко Тетяна