You are currently viewing Міжнародний день собак
  • Запис опубліковано:02.07.2023

Люди й собаки існують разом тисячі років, а деякі вчені вважають, що саме одомашнювання цих тварин дозволило людству вижити й розвинутися до сучасного стану. В багатьох культурах давнього світу собак вважали вірними друзями, мисливцями, охоронцями і навіть членами родини, а прикладів бездоганної собачої вірності в історії чи не більше, ніж людської. Сучасний світ стрімко змінюється, але це не стосується ставлення до собак – вони залишаються нашими улюбленцями. Про це свідчить і спеціальне свято, присвячене цим розумним домашнім тваринам – Міжнародний день собак, який щороку відзначається 2 липня.

Генетичні дослідження стверджують, що собаки походять безпосередньо від вовків, точніше, від неіснуючого нині виду цих тварин, який відділився від основної популяції. Час та місце одомашнювання собак залишаються предметом суперечок, однак поширеною є версія, що вперше це сталося в Європі від 14 до 29 тисяч років тому.

Щоб ще більше вдосконалити швидкість, силу, витривалість, гострий нюх та слух собак, люди вивели численні породи, пристосовані до виконання різних функцій. Попри те, що зараз собаки – це здебільшого компаньйони, їх також використовують у поліції, в рятувальних службах, в якості поводирів для людей з інвалідністю, а також в реабілітаційних центрах. І хоч Міжнародний день собаки – свято неофіційне й достеменно невідомо, хто був автором його ідеї, проте для всіх любителів собак приємна подія, яка дає ще один привід порадіти дружбі з тваринами.

Міжнародною кінологічною асоціацією зараз офіційно визнано близько чотирьох сотень порід, але їхня кількість постійно зростає.

Площа клітин мозку, відповідальних за нюх, у собаки в 40 разів більша, ніж у людини. Це означає, що ці тварини надзвичайно добре відчувають запахи, тому їхню здатність використовують для пошуку людей, а також наркотиків, зброї та інших предметів і речовин.

Деякі собаки вміють чудово плавати, наприклад, представники породи ньюфаундленд з водонепроникною шерстю та перетинчастими лапами насправді проявляють талант у плаванні та часто рятують людей на воді.

Дослідження показали, що собаки можуть вивчити значення близько 250 слів та жестів, що ставить їхній інтелект приблизно на один рівень з інтелектом дворічної дитини.

В середньому собаки живуть 10 – 15 років, проте трапляються й виключення. Приміром, до Книги рекордів Гіннеса потрапив австралійський пес на ім’я Блюі, який прожив 29 років 5 місяців.

Часто собаки виступають своєрідним інструментом для взаємодії в соціумі. Зазвичай ми уникаємо зорового контакту з незнайомцями, проте з людиною, яка гуляє з собакою, набагато легше знайти тему для розмови. Дивно, але собаки вчать нас людяності – вони все прощають і не тримають зла, тому багато хто вважає собак в цьому плані набагато кращими за людей.

Собаки допомагають нам бути здоровими – їх навчають за запахом людини діагностувати деякі захворювання, наприклад, цукровий діабет. При цьому спеціально навчений пес може повідомляти господаря про те, що треба терміново прийняти ліки. Завдяки спілкуванню з собаками людям легше подолати посттравматичні та психіатричні розлади. Доведено, що власники цих тварин мають здоровіше серце та нижчий артеріальний тиск.
2 липня – в Міжнародний день собак – варто приділити більше уваги власній собаці – наприклад, побалувати її чимось смачненьким, адже в звичайні дні більшість господарів намагаються контролювати здоровий раціон своїх улюбленців. Проте існують натуральні ласощі, які не нашкодять здоров’ю тварини, наприклад, шматочки моркви, яблука, банану чи груші, адже, як не дивно, багато собак полюбляють овочі та фрукти.

Всі собаки люблять гуляти на свіжому повітрі, тому в цей особливий день доречно виділити для прогулянки більше часу, ніж зазвичай. Якщо собаці подобається спілкування з іншими чотирилапими, можна відвести її на спеціальний майданчик чи в парк для вигулу собак. До того ж такі місця часто обладнані тренажерами, які допомагають тваринам розважатися й тримати себе у формі.

На жаль, на вулицях наших міст живе чимало безпритульних тварин, значну частину з яких було викинуто з дому недолугими господарями. Звісно, ці тварини потребують допомоги завжди, а не тільки в Міжнародний день собак. Проте саме в цей день можна, наприклад, почати підгодовувати пса, який оселився поблизу будинку, або відвезти до ветеринара собаку, який вочевидь цього потребує.

Цей день – чудовий привід відвідати притулок для собак та надати волонтерам посильну допомогу. Наприклад, привезти корм, медикаменти, нашийники, повідки або інші необхідні речі. Також можна взяти на себе фінансове забезпечення хоча б однієї собаки в притулку. Але важливим для цих тварин є й спілкування, тож варто погладити собаку, погратися з нею – це допоможе тварині соціалізуватися в майбутній родині.

Зрештою, собаки є істотами, у вірності яких ніколи не доводиться сумніватися – вони без роздумів ризикнуть власним життям для захисту своїх господарів. Крім того, собаки дарують нам безумовну любов, інколи терпляче вислуховують наші скарги на життя, а інколи допомагають пережити тяжкі моменти. Тож не любити цих неймовірних тварин просто неможливо, а отже, й Міжнародний день собак теж не має залишитися поза нашою увагою.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СОБАК В ІСТОРІЇ
1215: У Франції засновано Домініканський орден, символом якого став чорно-білий пес зі смолоскипом у зубах. Назва цього чернечого ордену співзвучна зі словами Domini canes, що в дослівному перекладі означає «Пси Господні».
1500: Художники епохи Відродження почали зображувати на своїх картинах собак як друзів і компаньйонів людини.
1887: Опубліковано оповідання, головною героїнею якого є собака – «Каштанка» Антона Чехова.
1914 – 1918: В Німеччині відкрилися перші школи собак-поводирів для потреб незрячих людей – фронтовиків Першої світової війни.
1955: Вийшов мультиплікаційний фільм Уолта Діснея «Леді й Волоцюга» – історія кокер-спаніеля Леді та безпритульного пса Волоцюги. Відтоді без цієї картини не обходиться жоден рейтинг найкращих мультфільмів всіх часів.
1955: У нашій країні зареєстровано Всеукраїнську громадську організацію «Кінологічна спілка України».

Публікацію підготувала Литвиненко Таміла

Залишити відповідь