26 квітня 1986 року… Ця страшна дата назавжди записана чорними літерами в історію людства. Тридцять сім років тому в центрі Європи, за 110 км від Києва, на нашій українській землі сталася жахлива трагедія – аварія, яку обґрунтовано вважають найбільшою в світі техногенною і екологічною катастрофою – аварія на Чорнобильській атомній електростанції.
О першій годині 23 хвилини 50 секунд 26 квітня 1986 року під час планових випробувань на ЧАЕС пролунали 2 вибухи. 190 тонн ядерного радіоактивного палива (переважно діоксиду урану), повністю або з графітом, з радіоактивними матеріалами викинуло із шахти реактора. Рівень радіації в окремих місцях станції перевищував допустиму норму в 5600 разів.
До 5 години ранку пожежу гасили 69 чоловік та було задіяно 14 одиниць техніки. Ціною життя відважних пожежників розташований поряд третій енергоблок було врятовано.
Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Прямі збитки лише у зоні відчуження на території України (станом на 1986 рік) сумарно становили 1 мільярд 385 мільйонів доларів США.
За офіційними даними, із зони вивезено понад 90 тисяч жителів, виведено із ладу 14 підприємств, 15 будівельних організацій, втрачено 900 тис. м2 житла, 10 400 приватних будинків. Точну кількість жертв аварії встановити не вдалося, адже багато людей продовжували вмирати через роки від хвороб, що пов’язані із впливом радіації.
За приблизними підрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні й тижні аварії, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби. Аварія сильно підірвала довіру людства до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.
26 квітня – це день пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків і всіх людей, причетних до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Шановні учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС! Низький уклін вам за героїчний подвиг, щира подяка за те, що ви зробили для України і світу! Від усього серця бажаємо вам миру, міцного здоров’я, довгих років життя, щастя, радості, сімейного затишку та злагоди.
Світла пам’ять тим, хто пішов у безсмертя, залишившись назавжди молодими у серцях українців. Шана та вдячність відважним рятувальникам за подвиг заради безпеки нинішнього та майбутніх поколінь. Подвиг цих людей навічно залишиться у пам’яті українського народу.
24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС. Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій.
Завдання і виклик сьогодення для усього світу – не допустити нового жахіття Чорнобиля!
Публікацію підготувала Орихівська Оксана