You are currently viewing Українська вишиванка – не просто одяг
  • Запис опубліковано:18.05.2023

Всесвітній день вишиванки – молоде свято, що започаткували в 2006 році з метою збереження споконвічних народних традицій створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Ініціатором стала українська письменниця, сценаристка, продюсерка, режисерка, журналістка та громадська діячка, член Національної спілки журналістів України, а на той час – студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – Леся Воронюк.

Дата проведення – третій четвер травня. До свята може долучитися кожен охочий, просто одягнувши вишиванку.

Дані археологічних розкопок, свідчення мандрівників і літописців підтверджують, що вишивання як вид мистецтва на території України існує з часів енеоліту. Стародавні історики, в тому числі Геродот, стверджували, що у могилах перших століть нашої ери були знайдені залишки вовняного одягу, прикрашеного багатоколірними вишивками. У Мартинівському скарбі на Черкащині знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VI століттям, вказують на подібність одягу до вишивки українського народного костюма середньовіччя і нового часу. Скіфи були обізнані у мистецтві вишивки. Кілька уцілілих фрагментів тканих виробів свідчать, що одяг декорували орнаментами, виконаними технікою стьобання. Найкраще збережені клаптики тканини з Рижанівського кургану мають візерунок у вигляді восьмипелюсткової розетки. Вишиті сорочки існували також і за часів Київської Русі, що підтверджено літописами, а також зображеннями на фресках Софійського собору у Києві.

На межі ХІХ і ХХ століть провідну роль у започаткуванні моди поєднання вдягання вишиванки з піджаком часто надають Іванові Франкові, який «відрізнявся од загалу своїм костюмом – вишиваною сорочкою серед пишних комірців і краваток».

За часів радянської влади вишиванка стала дисидентським та патріотично-українським одягом, який «муляв очі» партійним працівникам, адже вишиванка завжди слугувала популярним засобом підкреслення належності людини до вільнодумних українців.

Популярність вишитих сорочок знову зросла від часу проголошення незалежності України в 1991 році, а в зв’язку із протестними рухами, Революцією Гідності та війною, що розпочалася 2014 року, набула нової хвилі популярності. Крім вказівки на зв’язок із народною культурою, вишиванка стала також символом і виразником героїзму та боротьби українців з ворогом.

В ХХІ столітті вишиванку комбінують із джинсами і класичним костюмом, із спідницею і шортами, кросівками і високими підборами.

Кожному регіону України притаманні свої фасони, орнаменти і кольори вишиванок. Але з впевненістю можна сказати одне – всі вони неймовірно гарні і з часом вишиванка стала безумовним трендом в світі моди. Це українське традиційне вбрання настільки гарне і стильне, що його вже давно почали носити не лише українські, а і світові знаменитості: перші леді України Олена Зеленська, Марина Порошенко, Катерина Ющенко, Адель, Мей Маск, Лана Дель Рей, Міла Куніс, Сандра Булок, Джекі Чан, Діта фон Тіз, Тейлор Свіфт, Холлі Бері, Кетрін Зета-Джонс та багато інших модників і модниць. А ще приємно, що більшість цих вишиванок створено українськими дизайнерами.

А в 2018 році під час бізнес-форуму Olerom Forum One українську вишиванку навіть приміряла робот Софія (жінка-андроїд зі штучним інтелектом).

Українська вишиванка – не просто одяг. Споконвіку сорочка, вишита дружиною або мамою, вважалася потужним оберегом від нещасть: кожен стібок зберігав у собі любов і тепло рідної душі.

Сьогодні вишиванка стала одним із символів українців, а в умовах війни вона має особливий сенс – українці змушені відстоювати свою національну автентичність і боротися за свою свободу і незалежність, іноді віддаючи найдорожче – свої життя.

Публікацію підготувала Оксана Орихівська

 

Залишити відповідь